فرماندار رفسنجان با اشاره به اینکه خرده مالکان پسته کار هم می توانند سند تک برگ زمین دریافت کنند گفت: در فاز اول ِ طرح سنددار کردن اراضی کشاورزی ( کاداستر ) در شهرستان، شرکت های نقشه بردار در ۵۰ دهستان مستقر می شوند تا روند صدور سند تک برگ برای اراضی کشاورزی پسته طی شود.

به گزارش رفسنجان سلام   حسین رضایی بیان کرد: تنها ۱۰ هزار هکتار از اراضی پسته شهرستان دارای سند مالکیت تک برگ هستند.

وی گفت: اولویت اصلی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اجرای طرح کاداستر( سنددار کردن اراضی کشاورزی حتی برای خرده مالکان) از ۳ ماه اخیر آغاز شده و کشاورزان می توانند با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک رفسنجان واقع در جنب مصلی امام خامنه ای نسبت به سنددار کردن زمین های خود اقدام کنند که فرصتی مناسب است تا از مزایای این سند بهره مند شوند.

رضایی با اشاره به وجود ۸۰ هزار هکتار باغ پسته در این شهرستان بیان کرد: بخشی زیادی از زمین های کشاورزی شهرستان فاقد سند هستند و این در حالی است که کشاورزان برای دریافت تسهیلات بانکی و سایر تسهیلات کشاورزی مجبور به تامین وثیقه و آوردن ضامن کارمند بوده و مشکلات فراوانی را متحمل می‌شوند، یقیناً اگر زمین‌های کشاورزی آنها سند داشته باشد بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.

وی افزود: طبق طرح کاداستر باید هر زمین کشاورزی سند داشته باشد، جدیداً طبق این طرح حتی خرده مالکان هم می توانند نسبت به سند دار کردن زمین خود اقدام کنند؛ لذا دولت طرح ملی حد نگار (کاداستر) را در حال اجرا دارد و برای کشاورزان حتی خرده مالکان سند تک برگ صادر می کند.

رضایی تصریح کرد: امیدواریم با این شیوه تمامی زمین ها تا پایان سال جاری سند دار شوند.
فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد: مزایایی که این سند می تواند داشته باشد شامل بهره مندی از تسهیلات و وام های کم بهره برای اجرای طرح هایی مانند آبیاری نوین، یارانه کود، جابجایی چاه تلمبه کشاورزی، بیمه کارگران باغ، استفاده از سهمیه گازوئیل در زمان های برزو حوادث غیر مترقبه همچون سرمازدگی، جلوگیری از زمین خواری و دیگر مزایا است.

رضایی بیان کرد: با توجه به اینکه ۱۰ هزار هکتار از اراضی پسته در رفسنجان دارای سند تک برگ شدند نیاز است کشاورزان هرچه زودتر از فرصت پیش آمده استفاده کنند که د رآینده از مزایای آن بهره مند شوند.
فرماندار رفسنجان گفت: در فاز اول ِ طرح سنددار کردن اراضی کشاورزی ( کاداستر ) در شهرستان، شرکت های نقشه بردار در ۵۰ دهستان مستقر می شوند تا روند صدور سند تک برگ برای اراضی کشاورزی پسته طی شود.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین نماینده چاه موتورهای کشاورزی نیز تقاضای درخواست صدور سند را هرچه سریعتر به اداره ثبت اسناد و املاک رفسنجان ارایه دهند تا برنامه ریزی و هماهنگی ها زودتر انجام شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *