سال بی‌نظیر تولید در مجتمع مس سرچشمه

معاون بهره‌برداری مجتمع مس سرچشمه رفسنجان نیز در این مراسم با تبریک رکوردزنی اظهار کرد: امسال سال بی‌نظیر تولید در مجتمع مس سرچشمه بود، امروز رکورد استخراج ۱۰۰ میلیون تن خاک سولفور از معدن مس، در امور تغلیظ رسیدن به ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن سنگ معدن، تولید ۷۲۷ هزار تن کنستانتره برای واحد تغلیظ رکورد جدیدی است. وی از مهندس احمدی مدیر سابق مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در به‌ثمر نشستن این رکوردها یاد کرد و گفت: ایشان رفیق شفیق مجتمع، مدیران و سرپرستان و همکاران، مدیر دلسوز، پاک و پاکدست و توانا بود. به واسطه عشق به کار و همدلی برای اجرای برنامه‌های تولید از ایشان تشکر می‌کنم. مهندس علی فاضلی با بیان این‌که امسال با همت متخصصان در امور تغلیظ ۲ هزار تن مس محتوای بیشتری نسبت به پارسال تحویل داده شد، ادامه داد: همچنین در تولید کنستانتره مولیبدن رکورد قبلی از ۷ هزار و ۵۰ تن به ۷ هزار و ۱۰۰ تن افزایش یافته است و در بخش کارخانجات ذوب نیز با تلاش بی‌وقفه به عدد ۲۲۴ هزار تن آنُد دست یافتیم. وی با اشاره به اینکه امسال سال تولید است، عنوان کرد: حداکثر تولید ما در زمینه تولید کاتد است که سال قبل ۱۸۳ هزار تن در مجتمع مس سرچشمه بوده و امسال این آمار به ۱۹۷ هزار تن افزایش یافته و با توجه به مشکلات عدیده و تحریم‌ها این عدد بی‌نظیر است. معاون بهره‌برداری مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در همین زمینه ادامه داد: با تمام مشکلاتی که در سال جاری وجود داشت تولید ۲۹۶ هزار مکاتد در شرکت ملی صنایع مس ایران ثبت شد. فاضلی بیان کرد: اعتقاد دارم تولید مستمر الزاماتی از جمله پایش مستمر نیروی انسانی، فرایندها و تجهیزات و پایش اقتصاد کار را می‌طلبد و در این مسیر باید حواسمان به هزینه‌ها و خرج کردمان باشد. همه تلاش همکاران من در واحدها این است که عشق به کار ایجاد کنیم و این کار را انجام دادیم. وی خاطرنشان کرد: سیاست مدیریت ارشد شرکت ملی صنایع مس ایران تولید یک میلیون تن کاتد است و تمام تلاش کسانی که در خط تولید کار می‌کنند هم این است که به این هدف مهم برسیم.

مجتمع مس سرچشمه رفسنجان رکورد تولید سالانه بیش‌از ۱۰۰ میلیون تن در معدن را جشن گرفت با همت جهادی پرسنل، کارکنان، متخصصان و مدیران مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در سالی‌که به‌فرموده رهبر معظم انقلاب «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام نهاده شده، برای نخستین‌بار در صنعت مس، رکورد تولید سالانه بیش‌از ۱۰۰ میلیون تن در معدن مس سرچشمه رفسنجان به ثبت رسید. در این راستا، مراسم جشن رکورد تولید سالانه بیش‌از ۱۰۰ میلیون تن در معدن مجتمع مس سرچشمه رفسنجان صبح امروز چهارشنبه ۲۴ اسفندماه در محل سالن آمفی‌تئاتر فجر مجتمع برگزار شد. در این مراسم مهندس حسین رضایی فرماندار شهرستان رفسنجان به‌همراه معاونین ایشان، سرهنگ محمد پساوند فرمانده سپاه ناحیه مقاومت شهرستان رفسنجان، مهندس حسین محققی سرپرست مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، معاونین، مدیران و مجريان طرح مجتمع حضور داشتند. برداشت ۱۰۰ میلیون تن خاک سولفور از معدن سرچشمه بالاتر از برنامه مصوب سرپرست مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در این مراسم اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت سال ۱۳۸۴ در مجتمع مس سرچشمه فرمودند: خداوند متعال این زمین را که همه خیرات و منابع حیاتی برای بشر در دل آن گنجانده در اختیار انسان قرار داده و از او می‌خواهد که آن‌را آباد کند و منابع حیاتی را به نفع زندگی بشر، از آن بیرون بکشد. امروز ادعای ما این است که به این دستور اسلام هم عمل کرده‌ایم. کار ما استخراج این معدن و فرآوری محصولی است که نقش مهم و روزافزونی در زندگی پیدا کرده است. یعنی فلز مس که یکی از مصادیق مهم عمل به این دستور قرآنی است. مهندس حسین محققی در ادامه گفت: مجتمع مس سرچشمه رفسنجان اکنون در مسیری قرار دارد که به لطف خدا، درایت مدیران و کوشش کارکنانش آینده‌ای روشن و درخشان را در پیش‌رو دارد. همکاری همدلانه و هم‌افزایی موجود در شرکت ملی صنایع مس ایران برای دست‌یابی به هدف مهم افزایش تولید کمک بسزایی کرده است. هدفی که برای نحقق آن نیاز به کار جهادی بود. سرپرست مجتمع مس سرچشمه رفسنجان تصریح کرد: در این راستا برنامه مصوب امسال در امور معدن زیرمجموعه معاونت بهره‌برداری این مجتمع، برداشت ۸۲ میلیون تن خاک سولفور با عیار ۶۲ درصد در دستور کار بوده است که با تلاش مجدانه از ابتدای امسال تا پایان ۲۳ اسفندماه ۱۰۰ میلیون تن برداشت شده است یعنی ۱۸ میلیون تن بالاتر از برنامه مصوب بود. محققی با قدردانی از مهندس فاضلی معاون بهره‌برداری و مهندس حکیمی مدیر معدن و همکارانشان برای تحقق این رکورد، عنوان کرد: از کلیه واحدهای پشتیبانی که همکاری لازم جهت تحقق این رکورد داشته‌اند صمیمانه تشکر می‌کنم. وی خاطرنشان کرد: مسیری که برای دست‌یابی به اهداف شرکت ملی صنایع مس ایران در پیش‌روی همه ما قرار دارد به لطف خداوند متعال، مسیری برکت‌آفرین و امیدبخش است.
تأکید بر راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی مس فرماندار رفسنجان هم در این جشن گفت: انتظار و توقعی که از مجتمع مس سرچشمه رفسنجان داریم بحث صنایع پایین‌دستی مس را تشکیل دهد تا موضوع اشتغال رونق بگیرد؛ بزرگترین دغدغه ما در حوزه اشتغال است و بهره‌برداری از معدن سریدون هم زمان زیادی طول می‌کشد تا عده ای را به کار بگیرد. حسین رضایی بیان کرد: در منطقه ویژه اقتصادی صنایع پایین‌دستی ویژه دیده شود در این منطقه هزار و ۸۰۰ هکتار به صنایع پایین دستی مس در نظر گرفته شده است. وی در بخش دیگر از سخنانش اظهار کرد: استفاده از نیروهای باتجربه در شرکت مس که ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار در این صنعت دارند در مدیریت شهرستان به نفع جامعه و رشد و توسعه شهرستان خواهد بود. رضایی از ارائه خدمات مجتمع مس سرچشمه در زمان سیل مرداد ماه امسال قدردانی کرد و افزود: در بحث سیل هر ندایی که دادیم لبیکی از سمت مجتمع مس به سمت شهرستان پاسخ داده شد و دستگاه‌های خود را در روستاهای سیل‌زده برای مهار سیلاب‌ها و کاهش خسارت‌ها مستقر کردند که جای تقدیر دارد. وی در پایان خاطرنشان کرد: نباید آلایندگی مجتمع مس را فراموش کرد هر صنعتی آلایندگی دارد در زمان مهندس احمدی مدیریت سابق، دود مس تبدیل به اسید شده که کاربرد آن در باغات کشاورزی است.
تعطیلی در معدن سرچشمه معنا ندارد مدیر معدن مجتمع مس سرچشمه رفسنجان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه بومی‌سازی منابع و قطعات مورد نیاز و البته به‌کارگیری دانش و تکنولوژی می‌تواند موفقیت را به ثمر برساند، اظهار کرد: در رسیدن به تولید ۱۰۰ میلیون تن خاک سولفور ۶۲ درصدی از معادن مس سرچشمه چالش‌هایی هم اعم از بارندگی ۳۱۴ میلیمتری در معادن وجود داشت این بارندگی های امسال ۲۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. مهندس جواد حکیمی با بیان این‌که تعهد استخراج ۸۲ میلیون تن بود که با استخراج ۱۰۰ میلیون تن، ۲۲ درصد بالاتر از برنامه بود، یادآور شد: سهم پرسنل شرکتی ۲۵ درصد و سهم شرکت‌های پیمانکاری ۷۵ درصد که جا دارد از پیمانکاران محترم قدردانی کنم. وی ادامه داد: تلاش در ۶ بخش از جمله سنگ‌شکن، مهندسی معدن، حفاری و انفجار موجب رسیدن به این توفیق و موفقیت شد؛ در بخش سنگ‌شکن قطعاتی که تحریم بودند بومی‌سازی و خرد شدن سنگ‌های معدنی به سهولت انجام می‌شد؛ انتقال ۳ هزار و ۸۰۰ کامیون خاک حتی در روزهای تعطیل این رکورد را در استخراج ۱۰۰ میلیون تن خاک سولفور وارد کرد. مدیر معدن مجتمع مس سرچشمه رفسنجان لزوم بالا بردن ایمنی در معدن و افزایش مانیتورینگ را یادآور و اظهار کرد: با توجه به تحریم‌ها، کارگران و مهندسان مجتمع سرچشمه قطعات و تجهیزات را در سنگ‌شکنی بازسازی، نوسازی و بومی‌سازی کردند و در مسیر استخراج قرار دادند. وی بیان کرد: مجتمع مس سرچشمه رفسنجان تنها مجتمع مس در زمینه فلوگرامتری برد کوتاه، پهباد هستیم و با افزایش ۳۷ درصدی جبهه‌کاری، در حال حاضر بیش از ۱۰۰ جبهه‌کاری در معدن انجام می‌گیرد. ۳۸۰۰ سرویس کامیون در تمام شبانه‌روز و در تمام ایام هفته در معدن فعالیت می‌کنند و در معدن تعطیلی معنا ندارد. حکیمی همچنین گفت: سال‌های گذشته تولید کم به دلیل قطعی‌های برق بود که خوشبختانه این امر امسال کمتر اتفاق افتاد و نیز احیای ۴ نقطه حادثه‌خیز در مسیر حمل و نقل کامیون‌ها در ارتفاعات بالا برای همیشه باعث رسیدن به دستاورد افزایش تولید در معدن مس سرچشمه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *